ANEMOΛΟΓΙΤΕΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Καλώς ήρθατε στο φόρουμ των Ανεμολογιτών
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;
Είναι μια θρησκευτική αναβίωση αρα ανούσια
Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_lcap5%Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_rcap
 5% [ 1 ]
Συμφωνώ.Αντιπροσωπεύει τον συγχρονο Ελληνα μέσω της φιλοσοφίας της.
Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_lcap48%Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_rcap
 48% [ 10 ]
Διαφωνώ. Είναι αντίθετη με την ορθοδοξία
Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_lcap29%Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_rcap
 29% [ 6 ]
Αδιαφορώ. Είμαι αθεος.
Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_lcap18%Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Vote_rcap
 18% [ 4 ]
Σύνολο Ψήφων : 21
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Βάνιας

Βάνιας


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39
ΤΟΠΟΣ : Αθήνα
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 4 Ιαν - 1:06:40

Αφορμή στάθηκε η μικρή συζήτηση που είχα με τον Ηετιωνα.
Λοιπόν, τί λέτε?
Ψηφίστε και αιτιολογήστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Alex

Alex


Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 61
ΤΟΠΟΣ : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 4 Ιαν - 4:12:32

Βάνια, η πρώτη ψήφος είναι δική μου. Καλή η φάση να μετρήσεις τις απόψεις αλλά νομίζω ότι το ερωτηματολόγιο δεν έχει δομηθεί σωστά. Έχεις τρεις αρνητικές απαντήσεις και μία μόνο θετική. Εγώ σε περίπτωση που υπήρχε και ανοικτού τύπου ερώτηση ή σχόλιο (λ.χ. "άλλο") θα σου απαντούσα ότι ναι μεν είμαι άθεη αλλά δεν αδιαφορώ γιατί με γοητεύουν οι θρησκείες που έχουν θεούς με πάθη, αδυναμίες και ό,τι χαρακτηρίζει τους θνητούςSmile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gefyrismoi.blogspot.com/
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 4 Ιαν - 16:16:24

Ωραίο θέμα, ευχαριστώ.Μ ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις όλων.

Υ/Γ Εγώ να ψηφίσω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Βάνιας

Βάνιας


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39
ΤΟΠΟΣ : Αθήνα
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 4 Ιαν - 16:41:14

Ηετίων έγραψε:
Ωραίο θέμα, ευχαριστώ.Μ ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις όλων.

Υ/Γ Εγώ να ψηφίσω;

E, ρίχτην και εσυ την ψήφο.
Καλό θα ήταν να συμμετάσχουν και Εθνικοί και Χριστιανοί.

Υ.Γ. Ηετίων, έκανες εγγραφή στο phorum;;; Σαν να σε είδα χθες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 4 Ιαν - 23:41:13

Αγαπητέ Βάνια , όπως σωστά είπε και η άλεξ, η ψηφοφορία είναι εν πολλώ ελλιπείς.

Smile Δές λίγο το γιατί από την σκοπιά μου.

Παράθεση :
Συμφωνώ.Αντιπροσωπεύει τον συγχρονο Ελληνα μέσω της φιλοσοφίας της.

Α) Αλίμονό μας , αν όλο το πανηγύρι γίνεται για τον μέσο σύνχρονο Έλληνα. Laughing Θα ήταν πραγματικά θλιβερό δε, αν ο μέσος συνχρονος Έλληνας , είναι αποτέλεσμα της Ελληνικής Φιλοσοφίας και κοσμοθέασης , ευτυχώς τίποτα απο τα δύο δεν συμβαίνει Very Happy

Β) Ο όρος "πίστη" δεν μας αφορά για την όποια θεώρηση μπορεί να κάνει ενας άνθρωπος.Οι Ελληνες (οι όντες Έλληνες πρόγονοί μας) χρησιμοποιούσαν άλλες λέξεις και είχαν τελείως διαφορετική στάση , όταν έκριναν πράγματα ή εξέφραζαν γνώμες. Νομίζω , θεωρώ, εκτιμώ, είναι μια σειρά διανοητικών καταστάσεων πολύ πιο υγιείς και σωστή, από το αυθαίρετο πιστεύω ενός ανθρώπου που κρίνει κάτι , εκ των προτέρων,ακόμα και όταν το αντικείμενο κρίσης , είναι τελείως ασύμβατο με την βάση αντίληψης του , η τελείως άγνωστο ακόμα σ αυτόν.

Για να καταλάβεις ακόμα καλύτερα τ ανωτέρω , οτι δηλαδή δεν μας απασχολεί ούτε ψάχνουμε μια σύνχρονη εκδοχή του Έλληνα ας δείς ενα πολύ σύντομο ταινίδιο*

Ομιλεί ο Κρεσφόντης (Βλάσης Ρασσιάς)

https://www.youtube.com/watch?v=DXoiA843SHw

Παρ όλα αυτα , θα σου κάνω τη χάρη και θα ψηφίσω pirat

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρων ν ακούσω απόψεις των φίλων της εκπομπής.

Υ/Γ

Είχα αναγκαστεί "κάπως" να κάνω μια δημοσίευση ως Ηετίων, δές το προφίλ εκει

http://www.phorum.gr/profile.php?mode=viewprofile&u=2385

Παράθεση :
Εγγραφή: 20 Μάρ 2005

Τώρα...δεν νομίζω να γράψω ...από την στιγμή που έκανα το λάθος εδώ και κάποιες μερες , να συνδεθώ με το όνομά μου, έχω την εντύπωση πως κάποιοι δοκιμάζουν τις επιδώσεις μου στην αταραξία** Laughing Laughing Laughing

Δες τα πρόσφατα θέματα, βολιώτησες , επικουροσύνες tongue

* Τοξολυριακή αντιπρόταση , για την λέξη βίντεο , βιντεάκια κλπ Laughing Laughing Laughing

** Η αταραξία , είναι πρώτεστη αρετή για τους Επικουρείους και δεν έχει καμια σχέση με την στωική απάθεια - συχνά μπερδεύονται κάποιοι... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Βάνιας

Βάνιας


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39
ΤΟΠΟΣ : Αθήνα
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΣαβ 5 Ιαν - 0:54:57

Ηετίων έγραψε:
...

Οκ. Περιμένω τις απόψεις ολων.

Παιδιά...η ψηφοφορία δεν γίνεται να αλλάξει (δεν γίνεται edit)
Οποιον δεν αντιπροσωπεύουν οι παραπάνω επιλογές ας μην ψηφίσει. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΣαβ 5 Ιαν - 3:29:20

Την δική σου άποψη όμως φίλε , δεν μας την είπες Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Βάνιας

Βάνιας


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39
ΤΟΠΟΣ : Αθήνα
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΣαβ 5 Ιαν - 21:41:47

Ηετίων έγραψε:
Την δική σου άποψη όμως φίλε , δεν μας την είπες Rolling Eyes

Ψήφισα πως είμαι αθεος και αδιαφορώ. Αδιαφορώ ομως μόνο σε θρησκευτικό επίπεδο. Με ενδιαφέρει ομως η αναβίωση της ελληνικής θρησκείας ως γεγονός ( οσο και αν οι Εθνικοί διαφωνούν με τον ορο "αναβίωση").

Πιστεύω πως το δωδεκάθεο (ή οπως αλλιώς λέγεται- δωδεκάθεο είναι μεσαιωνικός ορισμός ) ηταν ως θρησκεία και φιλοσοφία στα ηθη της τότε εποχής. Κοινωνιολογικά, ηταν ενταγμένο βαθιά στην δομή της αρχαιας κοινωνίας.
Δεν βρίσκω το λόγο να γίνει μια τέτοια προσπάθεια τώρα, σε μια εποχή που οι θρησκείες και οι κοσμοθεάσεις είναι σε δεύτερη μοιρα.
Εξάλλου, το ένδοξο παρελθόν της αρχαίας Ελλάδας δεν βασιζόταν μόνο στην θρησκεία.

Σχετικά με τους διωγμούς των χριστιανών σε βάρος Εθνικών, απ'οσο μπορω να ξέρω έγιναν (Θεοδόσιος κτλ) .Ομως ακόμα και στους πρώτους αιώνες μετά τον Χριστό το δωδεκάθεο είχε χάσει την απήχηση που είχε στην προκλασσικη και Κλασσικη περιόδο. Επιβίωνε περισσότερο εκτός πόλεων.

Κάτι τελευταίο που μου κάνει εντύπωση είναι οι αντιπαραθέσεις των σημερινών Εθνικών για πολλά θέματα οπως οι χρονολογήσεις αλλά και η κρατική αναγνώριση. Δεν πιστεύεις πως ,οταν διαφωνείτε τώρα που είναι νωρίς και είσαστε λίγοι, είναι κάπως ύποπτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΣαβ 5 Ιαν - 23:29:00

Αγαπητέ Βάνια για όλα τα παραπάνω μπορεί να γίνει μια ευχάριστη συζήτηση, αργότερα αν θέλεις για να μην βγούμε από το θέμα , για τ οποίο έχω μεγάλο ενδιαφέρων για το κόσμο της εκπομπής.

Αυτό εδώ όμως μου προκαλεί πολλές απορείες

Παράθεση :
Κάτι τελευταίο που μου κάνει εντύπωση είναι οι αντιπαραθέσεις των σημερινών Εθνικών για πολλά θέματα οπως οι χρονολογήσεις αλλά και η κρατική αναγνώριση. Δεν πιστεύεις πως ,οταν διαφωνείτε τώρα που είναι νωρίς και είσαστε λίγοι, είναι κάπως ύποπτο?

Υποπτο γιατί; Ως προς τί; Διασαφήνισέ το αν θές , δεν σε κατάλαβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Βάνιας

Βάνιας


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39
ΤΟΠΟΣ : Αθήνα
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΣαβ 5 Ιαν - 23:57:00

Ηετίων έγραψε:


Υποπτο γιατί; Ως προς τί; Διασαφήνισέ το αν θές , δεν σε κατάλαβα.

Αναφερόμουν σε διαφωνίες μεταξύ Εθνικών.

Προς τί τόσα σωματεία-σύλλογοι οπως το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ και ύπατο συμβούλιο Ελληνων Εθνικών κτλ.
Γιατί εχει αναγνωριστεί μόνο το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ;

Επίσης ξέρω κάποιους εθνικούς που δεν αποδέχονται τον Ρασσιά καθώς θεωρούν πολύ ακραίες τις θέσεις του.

Στην χρονολόγηση άλλοι υποστηρίζουν την μέτρηση Ολυμπιάδων, άλλοι την χριστιανική ( με επιπλέον αναφορά ).

Δεν ξέρω κάτι αλλά νομίζω πως με ομοϊδεάτες σου βαδίζεις δίπλα-δίπλα.
Δεν βλέπω να συμβαίνει αυτό με Εθνικούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΚυρ 6 Ιαν - 1:25:35

Βάνιας έγραψε:
Ηετίων έγραψε:


Υποπτο γιατί; Ως προς τί; Διασαφήνισέ το αν θές , δεν σε κατάλαβα.

Αναφερόμουν σε διαφωνίες μεταξύ Εθνικών.

Προς τί τόσα σωματεία-σύλλογοι οπως το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ και ύπατο συμβούλιο Ελληνων Εθνικών κτλ.
Γιατί εχει αναγνωριστεί μόνο το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ;

Επίσης ξέρω κάποιους εθνικούς που δεν αποδέχονται τον Ρασσιά καθώς θεωρούν πολύ ακραίες τις θέσεις του.

Στην χρονολόγηση άλλοι υποστηρίζουν την μέτρηση Ολυμπιάδων, άλλοι την χριστιανική ( με επιπλέον αναφορά ).

Δεν ξέρω κάτι αλλά νομίζω πως με ομοϊδεάτες σου βαδίζεις δίπλα-δίπλα.
Δεν βλέπω να συμβαίνει αυτό με Εθνικούς.

Οσων αφορά την χρονολόγιση , όντος υπάρχει θέμα.

Για τ άλλα ζητήματα που αναφέρεις υπάρχει διαφορά αντίληψης , και παραπληροφόριση.

α)

Παράθεση :
Προς τί τόσα σωματεία-σύλλογοι οπως το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ και ύπατο συμβούλιο Ελληνων Εθνικών κτλ.

Φαντάζεσε φίλε , να πήγενε κάποιος στους Αθηναίους και να τους έλεγε...

Τι τις θέλετε τόσες σχολές και τόσους τύπους σχολείων; Κάντε ενα , αντε δύο εκει πέρα να τελειώνετε

Φαντάσου σε παρακαλώ πώς θα τον κοίταγαν;Πως θα τους φαινόνταν ένας τετοιος άνθρωπος;

Καλώς κάνουν και καλώς έχουν τόσοι και άλλοι τόσοι σύλλογοι να υπάρξουν.Δεν είναι μόνο η μείζων πλευρά της Κοσμαντίληψης που εξυπηρετήτε μ αυτό το τρόπο, δεν είναι ζήτημα απλώς αρχών και αξιών που σχετίζονται ακριβώς με την ανάδειξη της ετερότητας, είναι και η ελάσσων πλευρά που σχετίζετε με την καλλιεργια των διαφόρων ρευμάτων. Στο μέλλον , θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρες οι οργανώσεις και θ ασχολούνται με συγκεκριμένα αντικείμενα, πχ θα υπάρχει οργάνωση για τον Στωικισμό , τον Πλατωνισμό , τον Σκεπτικισμό κλπ Τώρα, κυρίως λόγο του ανώμαλου καθεστός που βιόνουμε , υπάρχει μια σχετική παρεκτροπή και κάποιες οργανώσεις προσπαθουν να εκφράσουν το σύνολο , και να παρουσιάσουν τις ανάγκες του στην Ελλαδική πολιτεία.Υπάρχουν είδη πάντος οργανώσεις που έχουν αυτην την κατεύθηνση που σου αναφέρω , πχ Λακωνική Αγωγή , Δεσμός-Ελευσης (αναφέρω μια ομάδα πλατωνιστών αρκετά παλια , σχετικώς αγνωστη λόγο μη παρουσίας της στο διαδύκτιο που ιδρύθηκε το 1965 και υπάρχει ως σήμερα)

β)

Παράθεση :
Γιατί εχει αναγνωριστεί μόνο το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ;

Εδώ υπάρχει παραπληροφόριση φίλε μου. Δεν υπάρχει κάποιου είδους αναγνώριση απο την πολιτεία. Το ΕΛΛΗΝΑΙΣ είναι ενας σύλλογος που όπως κάθε σύλλογος πρέπει να επικυρωθεί απο το πρωτοδικίο, αντιθέτος οι αστικές εταιρείες έχουν άλλες διαδικασίες. Η θεσμική αναγνώριση - αποκατάσταση της Εθνικής Θρησκείας είναι δυστυχώς πολύ μακριά ακόμη...

Σχετικά με το θεμα μπορείς να ενημερωθεις κι απο δώ

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=deltia&did=182

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=ypomnima-7-5-06

Προς τί η παραπληροφόριση; Ν αφήσω επι του παρόντος να συμπεράσματα στο κόσμο...

γ)
Παράθεση :
Επίσης ξέρω κάποιους εθνικούς που δεν αποδέχονται τον Ρασσιά καθώς θεωρούν πολύ ακραίες τις θέσεις του.

Ακραίες οι θέσεις του Ρασσιά; Μήπως δεν ήταν Εθνικοί αυτοί που έχεις υπ όψην φίλε και ήταν εψιλονιστές; Για κοίταξέ το λίγο.Η εντύπώσή μου είναι αντίστροφη, δηλαδή κάποιοι κατηγωρούν τον Ρασσιά γι άλλα πράγματα κι όχι για ακρότητες πχ για ανεκτικότητα προς την ομοφυλοφιλία , ως ανεκτικό προς τον αθεισμό κλπ αλλα όχι για ακρότητες, εκτός αν ώς ακρότητα εννοείτε η πλήρης άρνηση του χριστιανισμού και γενικότερα της Ανατολικής Κοσμαντίληψης.

δ)

Παράθεση :
Δεν ξέρω κάτι αλλά νομίζω πως με ομοϊδεάτες σου βαδίζεις δίπλα-δίπλα.
Δεν βλέπω να συμβαίνει αυτό με Εθνικούς.

Όταν φίλε μου , όπως λέει το ταινίδιο που σου έβαλα , τα πράγματα είναι επίπλαστα και δείθεν...και υπάρχει πολύ δείθεν στο χώρο μας...όταν δεν έχει συμβεί η συνειδησιακή αλλαγή , δεν έχει συντελεστεί υπέρβαση, δέν είσαι πλέων ένας νέος ανθρωπος, και κουβαλάς η κρατάς (και περιφανώς μερικοί...) όλη τη σαβούρα της προηγούμενής σου ζωής , είναι δύσκολο ν αναγνωρίσεις τον άλλο. Τα όποια κατάλοιπα , σου στρευλώνουν όχι μονο την όραση, όχι μόνο την μορφή, μα και την σκέψη...

Υ/Γ
α) Θυμήσου τα προβλήματα των χριστιανών με τους γνωστικούς...νομίζω ειναι μια καλή αντίστιξη για να καταλάβεις τα προβλήματα του χώρου.

β) Θα ήθελα ν ακούσω και τον οικοδεσπότη Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 11 Ιαν - 15:22:58

Καλά βρε παιδιά, δεν θα μαλώσουμε, και αν με βρίσετε ακόμα, σας το υπόσχομαι Smile

Υ/Γ Βοηθείστε το χώρο, το αξίζει, ας συμμετέχουμε λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Alex

Alex


Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 61
ΤΟΠΟΣ : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 11 Ιαν - 18:16:48

Βάνια (που με έχεις "ψαρώσει" με το καινούριο εικονίδιό σου) εμένα δεν μου κάνουν εντύπωση ούτε με προβληματίζουν οι αντιπαραθέσεις γιατί δεν τις θεωρώ ως τέτοιες στο βαθμό βέβαια που δεν επεισέρχομαι σε λεπτομέρειες στο διάλογο μεταξύ των Εθνικών και βέβαια στο βαθμό που οι άνθρωποι αυτοί ασπάζομαι διαφορετικά φιλοσοφικά ρεύματα της αρχαίας εποχής (το έχει αναλύσει καλά ο Ηετίων αυτό).
Άλλωστε όπως και στην πολιτική έτσι και στις θρησκείες που είναι αναγνωρισμένες διαπιστώνονται πολλά δόγματα (άλλα δεκτά άλλα όχι). Εξαρτάται λοιπόν από το τι πρεσβεύει ο καθένας. Που ξέρεις οι πολλές απόψεις μπορεί σε κάποια φάση να λειτουργήσουν και θετικά για τη συλλογικότερη και μαζικότερη δράση. Εδώ οι οικολόγοι και έχουν τόσα και τόσα διαφορετικά σωματεία και έριδες μεταξύ τους που εν πάση περιπτώσει υποτίθεται ότι ασχολούνται με την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος (τι ποιο απτόWink.
Τώρα για το ζήτημα της χρονολόγησης ομολογώ ότι δεν ήξερα πως υπάρχουν Εθνικοί που ακολουθούν τη χριστιανική και με εξέπληξε. Εγώ πάντως που δεν αρέσκομαι σ΄ αυτό το π.Χ. και μ. Χ. χρησιμοποιώ ένα σύστημα γενικά αποδεκτό που έχει μεν αρίθμηση φθίνουσα για τα αρχαία χρόνια αλλά ο συμβολισμός του είναι π.τ.ε.μ. (πριν την εποχή μας) και (τ.ε.μ.) την εποχή μας. Βέβαια η έναρξη συμπίπτει με τη χριστιανική χρονολόγηση. Καλό θέμα πάντως και θα κοιτάξω και τις παραπομπές του Ηετίωνα. Τέλος και σε ό,τι αφορά στην ομοφυλοφιλία και εν γένει το φύλο των 12 (και όχι μόνο) Θεών πιστεύω ότι όπως και οι άνθρωποι είχαν δικαίωμα σε ό,τι τους ευχαριστούσε. Τώρα και πάλι εξαρτάται από το πως τους βλέπει κανείς. Πάντως έχει ενδιαφέρον το ζήτημα και καλό είναι να μένουμε ανεπηρέαστοι από συλλόγους και ομάδες ώστε να ψάχνουμε συνεχώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gefyrismoi.blogspot.com/
Βάνιας

Βάνιας


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39
ΤΟΠΟΣ : Αθήνα
Registration date : 30/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠαρ 25 Ιαν - 23:38:25

Ηετίων, θυμάμαι πως κυκλοφορούσε ενα έγγραφο του ΕΛΛΗΝΑΙΣ οπου δεν ήταν η πράξη κατάθεσης του πρωτοδικείου. Ηταν ενα έγγραφο σύμφωνα με το οποίο το ΕΛΛΗΝΑΙΣ αναγνωριζόταν ως ο πρωταρχικός φορέας της λεγόμενης εθνικής θρησκείας. Αν δεχτώ πως υπάρχει παραπληροφόρηση στο συγκεκριμένο τότε υπάρχει και περίπτωση παραποίησης δημοσίου εγγράφου.

Οι ακραίες θέσεις του Ρασσιά εντοπίζονται στις απόψεις αλλά και τις ιστορικές του μαρτυρίες σχετικά με την διάδοση του Χριστιανισμού , οι οποίες είναι αμφιλεγόμενες απο την επιστημονική κοινότητα.

Το πρόβλημα που εντοπίζω εγω στην αναβίωση της εθνικής θρησκείας είναι ο τρόπος οργάνωσης της. Γι' αυτό ακριβώς ανέφερα τα πολλά σωματεία. Σε μια χριστιανικά και μονοθειστικά δομημένη κοινωνια 2000 χρόνων είναι λογικό ο κάθε άνθρωπος να εχει παγιώσει μέσα του το ζήτημα της θρησκείας. Οταν λοιπόν προσπαθεί να αναβιώσει κάτι που υπήρξε πριν 2000 χρόνια είναι λογικό να επηρρεαστεί και απο την εποχή του. Είναι λογικό να εξισώνει ενα συμβούλιο π.χ ΥΣΕΕ με μια θρησκευτική αρχή που ηδη γνωρίζει. πχ Οικ Πατριαρχείο.
Δεν υπάρχει η γνωση, τα ηθη και η νοοτροπία εκείνης της εποχής. Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας αναβίωσης θα καταλήξει ετσι σε ενα μόρφωμα που θα προσπαθεί να συνδυάσει τα ανόμοια.
Αυτή είναι η άποψη μου για τους εθνικούς.

Προσωπικά, δεν πιστεύω στον Θεο, ομως ζηλεύω την γαλήνη αυτών που μπορούν να πιστέψουν είτε στον Χριστό, είτε στον Γιάχβε, είτε στον Δια... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ξέναρχος

Ξέναρχος


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 58
ΤΟΠΟΣ : EΛΛΑΣ
Registration date : 29/10/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΤετ 30 Ιαν - 1:32:35

Παράθεση :
Ανακοίνωση 200 / 28.1.2008

Tο Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών εκφράζει τα ειλικρινή συλλυπητήριά του προς τους περίπου 4 εκατομμύρια πιστούς της Ορθοδόξου Εκκλησίας συμπολίτες μας, για την απώλεια του θρησκευτικού ηγέτη τους.

Ομολογούμε ότι με τον μεταστάντα μάς χώριζε όχι απλώς θρησκευτική και φιλοσοφική άβυσσος, αλλά κυριολεκτικά βρισκόμασταν σε απέναντι χαρακώματα, θεωρώντας αυτό που εκείνος εκπροσωπούσε ακυρωτικό του πραγματικού ελληνικού πνεύματος, αλλά και τον τρόπο με τον οποίον το εκπροσωπούσε πέρα και έξω από τα όρια μιας σύγχρονης και δημοκρατικής κοινωνίας.

Πρωτίστως όμως, ως εκπρόσωποι της Ελληνικής Εθνικής Θρησκείας, είμαστε Έλληνες στο ήθος και ως τέτοιοι θεωρούμε βασική αξία μας τον σεβασμό προς τον νεκρό αντίπαλο, ο οποίος υπήρξε συνεπής προς τα όπλα και την στολή του.

Ευχόμαστε απλώς, κυρίως για το καλό του Ελληνικού Έθνους, ο άγνωστος για την ώρα διάδοχός του να μην υιοθετήσει τον τρόπο μάχης του μεταστάντος, να μην καπηλευθεί άλλο τον άσχετο με την χριστιανική θρησκεία Ελληνισμό και να επιτρέψει επιτέλους στην ελλαδική Εκκλησία να προσαρμοστεί στοιχειωδώς στους σύγχρονους καιρούς και, κυρίως, στο πνεύμα της ανεξιθρησκίας και της δημοκρατίας.

ΥΠΑΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ (Υ.Σ.Ε.Ε.)


http://www.ysee.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.authorway.com/SMF
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠεμ 31 Ιαν - 2:09:35

Αγαπητε Βανια χαιρετώ και με συνχωρείς για την καθιστεριμένη απάντηση.

Very Happy

Παράθεση :
Ηετίων, θυμάμαι πως κυκλοφορούσε ενα έγγραφο του ΕΛΛΗΝΑΙΣ οπου δεν ήταν η πράξη κατάθεσης του πρωτοδικείου. Ηταν ενα έγγραφο σύμφωνα με το οποίο το ΕΛΛΗΝΑΙΣ αναγνωριζόταν ως ο πρωταρχικός φορέας της λεγόμενης εθνικής θρησκείας. Αν δεχτώ πως υπάρχει παραπληροφόρηση στο συγκεκριμένο τότε υπάρχει και περίπτωση παραποίησης δημοσίου εγγράφου.

Φίλε μου δεν θυμάμαι κανένα τέτοιο εγγραφο. Αυτο που θυμάμαι ειναι διάφοροι να βγαινουν και να υποστηρίζουν αυτό το πράγμα , οι οποίοι ήταν χριστιανοί ή άνθρωποι του ΕΛΛΗΝΑΙΣ , οι οποίοι λέγανε , πως αν κάποιος θέλει γάμο επι παραδείγματι , ο μόνος εγκυρος και νομιμος (sic) είναι απο το ΕΛΛΗΝΑΙΣ κάτι τελείως ψευδές βέβαια...Νομιμοι γαμοι γινονται μονο απο τα πολιτικά και χριστιανικώς ορθόδοξα οργανα.

Παράθεση :
Οι ακραίες θέσεις του Ρασσιά εντοπίζονται στις απόψεις αλλά και τις ιστορικές του μαρτυρίες σχετικά με την διάδοση του Χριστιανισμού , οι οποίες είναι αμφιλεγόμενες απο την επιστημονική κοινότητα.


Δε νομίζω φίλε μου. Ποια επιστημονική κοινότητα; Οι απολογιτές και οι θεολόγοι; Τα όσα αναφέρει ο Ρασσιας είναι απο κοπυ πέιστ διαφόρων ακαδημαικών ιστορικών του κόσμου, και τα όσα αναφέρει ουδείς επιστήμων της ιστορίας τ αρνήται. Ακόμα και ο Νο2 πολέμιος μας , ο κ.Μπαμπινιώτης σε ομιλία του έχει παραδεχτει τα όσα αναφέρει ο ρασσιάς και εμένει σε άλλα σημεία για να μας πολεμίσει και όχι αυτα βέβαια , που όπως σου αναφέρω , ειναι παγκοσμίως στοιχειοθετιμένα, και τεκμηριομένα.Τ ότι δεν ειναι ακόμα διαδεδομένα σε μας , αυτό είναι αλλο θέμα... θέμα που πονάει πολύ...

Παράθεση :
Το πρόβλημα που εντοπίζω εγω στην αναβίωση της εθνικής θρησκείας είναι ο τρόπος οργάνωσης της. Γι' αυτό ακριβώς ανέφερα τα πολλά σωματεία. Σε μια χριστιανικά και μονοθειστικά δομημένη κοινωνια 2000 χρόνων είναι λογικό ο κάθε άνθρωπος να εχει παγιώσει μέσα του το ζήτημα της θρησκείας. Οταν λοιπόν προσπαθεί να αναβιώσει κάτι που υπήρξε πριν 2000 χρόνια είναι λογικό να επηρρεαστεί και απο την εποχή του. Είναι λογικό να εξισώνει ενα συμβούλιο π.χ ΥΣΕΕ με μια θρησκευτική αρχή που ηδη γνωρίζει. πχ Οικ Πατριαρχείο.


Όντος , αυτό αποτελεί πρόβλημα , που θα ξεπεραστεί όμως.

Παράθεση :
Δεν υπάρχει η γνωση, τα ηθη και η νοοτροπία εκείνης της εποχής. Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας αναβίωσης θα καταλήξει ετσι σε ενα μόρφωμα που θα προσπαθεί να συνδυάσει τα ανόμοια.
Αυτή είναι η άποψη μου για τους εθνικούς.


Φίλε μου, και επαρκής γνώση υπάρχει και το ήθος και το έθος και η νοοτροπία εκείνης της εποχής και δη της κλασσικής που μας ενδιαφέρει.Το λάθος της σκέψης σου είναι πως νομίζεις οτι προσπαθούμε να συνδιασουμε ανόμια πράγματα , κατι που δεν μας αφορά.Ούτε η στερεοτυπική μεταφορά μας ενδιαφέρει ούτε ο συνδιασμός με τους ελλαδικούς θεσμούς και τρόπους του ζήν και του σκέπτεσθαι.

Παράθεση :
Προσωπικά, δεν πιστεύω στον Θεο, ομως ζηλεύω την γαλήνη αυτών που μπορούν να πιστέψουν είτε στον Χριστό, είτε στον Γιάχβε, είτε στον Δια...

Να μην ζηλέυεις φιλε. Αν είσαι άθεος να είναι περίφανος ως τέτοιος , και μπορώ να σου πώ πως απο την οπτική που θέτεις εκείνοι ειναι που έχουν την μεγαλήτερη γαληνη. Ειχα κάνει ενα φεγγαρι <<αθεος>> και τους όντες αθέους όταν έχουν αρετές , τους εκτιμώ αφάνταστα!

Τέλος να σημειώσω πως εμάς τους Εθνικούς η γαληνη αφορα , καποιες στιγμές , δεν ειναι ζητούμενο ζωής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
Ηετίων

Ηετίων


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 49
ΤΟΠΟΣ : Μαγνησία
Registration date : 17/11/2007

Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;   Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών; EmptyΠεμ 31 Ιαν - 2:51:21

Αλεξ έγραψε:
Τώρα για το ζήτημα της χρονολόγησης ομολογώ ότι δεν ήξερα πως υπάρχουν Εθνικοί που ακολουθούν τη χριστιανική και με εξέπληξε. Εγώ πάντως που δεν αρέσκομαι σ΄ αυτό το π.Χ. και μ. Χ. χρησιμοποιώ ένα σύστημα γενικά αποδεκτό που έχει μεν αρίθμηση φθίνουσα για τα αρχαία χρόνια αλλά ο συμβολισμός του είναι π.τ.ε.μ. (πριν την εποχή μας) και (τ.ε.μ.) την εποχή μας. Βέβαια η έναρξη συμπίπτει με τη χριστιανική χρονολόγηση. Καλό θέμα πάντως και θα κοιτάξω και τις παραπομπές του Ηετίωνα.

Αγαπητη Αλεξ , μπορώ θετικότατα να σε πληροφωρίσω , πως στο εξωτερικό χρησιμοποιήτε ευρέως και σε εφημερίδες και βιβλία , το BCE CE δηλαδη Before Common Era δηλαδη πριν την κοινή χρονολόγιση και κοινής χρονολόγισης και πως οι ιστορικοί παγκοσμίως έχουν προτίνει το προ χριστού να γίνει Προ χριστιανικής εποχής και μετα.Σε καποια χρονια θα το δεις και δώ , θα φωνάζουνε τα εθνίκια και θα με θυμηθείς τοτε και συ και ο βάνιας σχετικά με τα πράγματα που απλώς δεν ειναι διαδεδομένα σε μάς ακόμα.

Καλή σου νύχτα , σε σένα και σ όλη την παρέα

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.Toxolyros.gr
 
Τί πιστεύετε για την θρησκεία των Εθνικών;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ANEMOΛΟΓΙΤΕΣ :: ΘΡΗΣΚΕΙΑ :: ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: